ANA MENÜ
Dernek Çalışmaları
Aliyad'tan Cevaplar
 
MULTİMEDYA
Mp3
Sizden Gelenler
Foto Galeri
Duyurular
Ziyaretçi Defteri
Etkinlikler
Haberler
Belirli Gün ve Haftalar
Bize Ulaşın

 

 

NEVRUZ BAYRAMI VE TARİHÇESİ

         İlk önce şunu belirtmek isteriz ki Nevruz kelimesinin anlamı: (Yeni gün) demektir. Yinede nevruz günleri kışın bitmesi ve yaz günlerinin gelmesiyle vaki olmaktadır ki 15 Marttan- 15 Nisan ayının bu aradaki günlerinde kutlanmaktadır. (Nevruz) kelimesinin Farsça bir kelime olduğuna dair manalarından biriside yüce Allah-ı bilmek ona inanmak ve itaat etmek, diğer bir anlamı ise 'kurtuluş yoludur' demektir.

         Nevruz bayramının ne zamandan beri kutlandığı hususu hakkında bilinmediği gibi çok eski tarihlere dayanır. Hz. Peygamber efendimizin Arap kavminde zuhur etmeden önce nevruz bayramı Fars diyarında kutlanıyordu. O zamanlardan beri nevruz günlerinde ateş yakmak, ölülerin mezarları üzerine ve hastalara su serpmek gibi dua okumak, yemek dağıtmak ve yumurta boyamak gibi adet ve gelenekler mevcut idi. Zaman zaman nevruz bayramı günlerinde cereyan eden yersiz ve üzücü hadiselerin vuku bulması tamamen gerçek dışı olduğu bilinmelidir.
   
         Bu mübarek ve kutsal günlerde hoşgörü, eşitlik, yardımlaşma ve Yüce Allah a yaklaşmak yerine vurmak, kırmak, insanlara eziyet yapmanın hiç anlamı yoktur. Ehlibeytin imamlarından Hz. Cafer-el sadık a sorulduğunda bu gibi günde ateş yakmanın ne anlam taşıdığını şöyle izah etmiştir. Bu gibi günde cenabı Allahın Hz. âdemin tövbesini kabul ettiği gün, bu hadisenin ne zaman vuku bulduğunu Allahtan başka hiç kimse bilmemektedir. İşte nevruz bayramının bu kadar eski bir tarihe dayandığını anlatmak için kâfi bir örnektir ve şöyle devam eder.

         Bugün gibi Hz. Nuh un gemisi Cudi dağının üzerinde yerleştiği gün,  bu gün gibi Hz. İbrahim ateşe atılır ve yüce Allah ateşe soğuk ve selamet ol dediği gün,  bu gün gibi Hz. Davut calutu öldürdüğü gün, bu gün gibi yüce Allah Hz. Musa ya nur sıfatı ve ateş şekli ile tecelli ettiği gün ve ateş yakmanın anlamlarından biride bu hadiseyi andırmaktadır. Bu gün gibi Hz. Asaf Hz. Süleymana ona gözünü açıp kapatmadan önce Yemen melikesinin “belkisin” arşını getirdiği gün, bu gün gibi Hz. İsa göye yükseldiği gün, bugün gibi Hz. Muhammed (s.a.s) Hz. Ali yi omzuna taşıyıp beytul haramın üzerine çıkartıp putları kırdığı gündür.
   
         İşte nevruz bayramının kutsallığını ve hangi manaları taşıdığını anlamak isteyenlere bu ifadelerle izah edebiliriz. Bu gün gibi yüce Allah bütün Peygamberleri zaferlere ulaştırdığı ve düşmanlarına karşı galip geldikleri gündür. Suyun serpmesinin anlamı İsrail oğulları zamanında 3 yıl yağmur kesilir ve çok zor bir durum karşısında kaldıkları zaman Allaha tövbe edip niyazda bulunurlar, genç ihtiyar çoluk çocuk herkes sahralarda toplanıp Allah a dua ederler
 
         Yüce Allah tövbelerini ve dualarını kabul eder ardında rahmetini kendilerine yağdırdığında yağmurun altında koşuşarak Allaha şükür ederler. Böylece dünyada ilk sefer yağmur duasıyla cenabı Allah rahmetini üzerlerine indirmiş olur. Ve böylece su serpmesi bir gelenek haline gelmiş olmaktadır.
         Her akıl, iman ve idrak sahibi bu gibi kutsal bir günde yüce Allahın rızasını kazanır. Güzel ameller yapması, dua etmesi sadaka, dağıtması ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmesi çok değerli bir ibadettir.

         Bu kutsal ve çok değerli günler de duaların sadakaların ve Salih amellerin yüce Allah tarafından kabul edileceği ve sevaplarını kat ve kat olarak kayıt edileceği bildirilmiştir. Bu mübarek günlerin hakkı ve hürmeti için Başta ülkemize, İslam âlemine ve tüm beşeriyete huzur, bereket ve selamet getirmesini Allahtan diliyoruz.

                                                                      ALİYAD
                                                                        Nasreddin ESKİOCAK

 

© 2009 Copyright Alevi İslam İnancını Yaşatma Derneği.Tüm hakları saklıdır.                                                                                                               Web Tasarım : www.ozkantasarim.com